Strona domowa GDR!a Tor Hidden Service

V 3.8


C64 Tower by MISIEK

      Pomysł znalezienia nowego żródła zasilania komodorka powstał w momencie kolejnego spalenia się oryginalnego zasilacza. Przez 9 lat, od kiedy posiadam tą maszynę, uzbierałem kilka zasilaczy, ale każdy był uszkodzony. Służyły mi jako magazyn części zamiennych. Jednak w 2000 roku stwierdziłem, że naprawa zasilacza jest już nieopłacalna. I zostałem zmuszony do poszukiwania alternatywnego źródła zasilania. Najpierw mój wybór padł na zasilacz opisany w Bajtku. Jednak problemy z chłodzeniem stacji dysków zmusiły mnie do zarzucenia tego projektu. Przez okres, kiedy posiadałem także Amigę 500, zainteresowałem się przenosinami Amigi do obudowy od PC. Pomyślałem, że można tak samo zrobić z komodą. Od tego momentu szperałem na necie w poszukiwaniu jakichś informacji. Znalazłem stronkę, która w całości poświęcona jest temu problemowi. Na końcu tej stronki masz linka do niej. Zamieszczony tam opis pozwala na podłączenie zasilacza od PC do komodorka i stacji Vic1541. Po dokładnym przeczytaniu informacji tam zawartych zabrałem się do przeniesienia C64 do Towerki.
      Mój wybór padł na obudowę Mini Tower standardu AT, która leżała kilka lat na strychu, oraz z powodu braku kasy. Niestety obudowa Mini ma pewien mankament. Płyta od komody, za żadną cholerę nie mieści się bez kombinowania. Po licznych przymiarkach postanowiłem umieścić płytę podobnie jak płyty PC, z tym, że po przeciwnej stronie obudowy, tak aby gniazda joysticków znajdowały się z tyłu obudowy, porty zwrócone ku górze, a układy scalone do środka obudowy. Musiałem wyciąć fragment blachy o wymiarach 14*2,5 cm od frontu obudowy, w wyniku czego płyta komodorka mieści się bez problemów, łącznie z kartridżem, i nie naruszona jest za bardzo struktura obudowy. Niestety, takie zamocowanie płyty ma pewien mankament, otóż nie ma dostępu, do mocowania śledzi w obudowie. Najpierw należy wymontować płytę komodorka, a następnie można przykręcać śledzie z nowymi portami do obudowy.

      Następnie trzeba było doprowadzić zasilanie do komody. Według informacji zawartych na necie, można to zrobić, ale przełącznik zasilania w C64 musi być w pozycji wyłączonej. Inaczej mamy pogrzeb. Posłużyłem się danym schematem.
      Następnym krokiem było zamontowanie stacji 1541. Okazało się, że elektronika stacji nie mieści się podobnie umieszczona jak w oryginalnej obudowie od stacji, czyli nad układem mechanicznym. Postanowiłem przytwierdzić ją do podstawy obudowy, za pomocą radiatora od tranzystorów, tak że elektronika znajduje się w pionie i łatwo dostać przewodami od układu mechanicznego do elektroniki stacji. Zasilanie doprowadziłem przy pomocy schematu:
      Teraz, po zamocowaniu płyty komodorka i stacji w obudowie, należało wyprowadzić wszystkie porty na tylną ścianę Towerki. Czekało mnie niemało lutowania.
      Klawiaturę wyprowadziłem przy pomocy DB-25. Musiałem wydobyć wtyk klawiatury, pozyskując ją z oryginalnej klawiaturki komodorka. Poniżej podaję opis połączeń wykonanych przeze mnie, uwzględniając diodę zasilania. Pin 2 i 4 w złączu klawiatury nie ma połączenia, więc należy je pominąć.
 
Złącze klawiatury
Przewody klawiatury
Pin w DB-25
Inne funkcje
1
biały
1
2
3
czarny
14
4
5
szary
2
6
fioletowy
15
7
niebieski
3
8
zielony
16
9
żółty
4
10
pomarańczowy
17
11
czerwony
5
12
brązowy
18
13
biało-szary
6
14
biało-fioletowy
19
15
biało-niebieski
7
16
biało-zielony
20
17
biało-żółty
8
18
biało-pomarańczowy
21
19
biało-czerwony
9
20
biało-brązowy
22
10
zasilanie diody
23
masa
11
      Obudowę na klawiaturę wykorzystałem od komody. Można odciąć tylną część i zaślepić. Żeby klawiatura nie była taka wielka. Schemat podaję obok.


      Jeśli po przeczytaniu opisu powyżej jeszcze masz wątpliości, to poniżej masz jeszcze wypunktowany sposób przenosin. Jest on sporo uproszczony.

  • Zdejmij blachę z obudowy PC
  • Odkręć panel frontowy i blachę trzymającą płytę PC
  • W panelu frontowym wytnij otwór o wymiarach 14*2,5 cm, po lewej stronie obudowy patrząc od frontu, tak aby płyta od komodorka mieściła się w poziomie. Patrząc od tyłu obudowy, płyta C64 znajduje się po prawej stronie obudowy. Natomiast płyta PC powinna się znajdować po lewej stronie obudowy. Porty na płycie komodorka mają być skierowane ku górze, a porty joysticka w tył obudowy.
  • Wykonaj kształtki służące zamocowaniu płyty komodorka w obudowie PC. I przykręć je do obudowy.
  • W zależności od typu stacji dysków wybierz inny sposób mocowania. Ja opiszę sposób mocowania stacji Vc1541, ponieważ taką posiadam.
  • Rozkręć stację tak, aby elektronika i mechanika były osobno.
    Weź elektronikę stacji i wywierć w spodzie obudowy PC otwory o rozstawie takim, jak na radiatorze tranzystorów w stacji.
    Odłórz elektronikę stacji i weź układ mechaniczny. Wsuń go w miejsce któregoś napędu 5,25".
    Jeśli trzeba, spiłuj blachę w obudowie, żeby przykręcić stację do obudowy. Ja musiałem tak zrobić.
    Przymocuj elektronikę stacji do spodu obudowy, wykorzystując w tym celu radiator tranzystorów.
    Doprowadź zasilanie do stacji wykorzystując schemat i podłącz wszystkie wymagane przewody.
  • Po operacji mocowania stacji dysków, zamocuj płytę komodorka wykorzystując kształtki.
  • Podłącz zasilanie do płyty komodorka wykorzystując schemat. Pamiętaj, że włącznik w komodorku musi być w pozycji OFF. Inaczej mamy pogrzeb :)
  • Wyprowadź wszystkie potrzebne porty na tylną ścianę obudowy. W tym etapie, czeka ciebie sporo mierzenia i lutowania, więc lepiej czasowo wykręcić płytę komodorka i ew. stacji.
  • Podłącz klawiaturę i wszystkie elementy jakie tam masz. I miłej zabawy :)


Źródła
http://ilkerf.tripod.com/c64tower/

PS.
Opis nie posiada schematu podłączenia generatora 50 Hz do zegara TOD, ponieważ jeszcze takowego nie zbudowałem. Poszukuję schematu najprostszego możliwego generatora o tej częstotliwości. Najlepiej na NE555 :) Przyznam się, że elektronika nie jest moją najmocniejszą stroną :(
Jeśli nadal masz problemy i wątpliwości, ślij maila do mnie.
Jeśli posiadasz inne rozwiązania, to też ślij maila z opisem do mnie.

URL encoded in QR Code Statystyki:

Email
Comments