Strona domowa GDR!a Tor Hidden Service

V 3.8Korespondencja bankowa 2019

(09. 10. 2019)

Sześć lat temu pisałem o szyfrowaniu korespondencji otrzymywanej od banków. Od tej pory trochę się pozmieniało: powszechnie używa się certyfikatów LetsEncrypt, EFF zaczął promować używanie TLS między serwerami. Ja z kolei przestałem używać Thunderbirda i, co za tym idzie, przestałem aktywnie rozwijać dodatek Paranoia.

Ponieważ dodatek nie chce umrzeć i tym razem wskrzesili go sami użytkownicy, musiałem potestować ich zmiany i zrobić release. Okazuje się, że miałem problem ze znalezieniem niezaszyfrowanego maila! Żaden z banków który wysyła mi maile nie wysyła ich już czystym tekstem, mBank nadal wysyła za pośrednictwem Onetu ale chociaż szyfruje połączenie, nawet najdrobniejsze sklepy internetowe i sprzedawcy z Allegro mieli szyfrowane połączenia.

Nadal jest wiele do zrobienia, na pewno większość z tych połączeń jest podatna ma downgrade czy mitm, ale cieszy to, że są odporne na pasywne nagrywanie ruchu sieciowego.

(komentarzy: 0) Skomentuj

System do routera x86

(14. 05. 2019)

Napisałem tekst o trudnej sztuce kompromisu.

(komentarzy: 5, ostatni: 22. 05. 2019 - 09:14:59 - GDR!) Skomentuj

Ile to rdzeni?

(08. 05. 2019)

Marketing po chińsku.

Opakowanie komputera z napisem QUAL CORE

(komentarzy: 4, ostatni: 12. 05. 2019 - 09:43:53 - GDR!) Skomentuj

Tak było

(24. 04. 2019) Brak doładowań energii
(komentarzy: 1, ostatni: 14. 05. 2019 - 11:01:18 - Monter) Skomentuj

Alior światowo

(04. 03. 2019)

Alior od dziś wymusza używanie swojego nowego serwisu transakcyjnego, zalogowanie się wymagało ode mnie wizyty w oddziale, udało się i BYŁO WARTO bo powiało wielkim światem - serwis wyświetla się u mnie po angielsku, i nie da się tego zmienić :D Główna część serwisu jest OK, ale mniej używane elementy dali chyba do tłumaczenia praktykantowi ze słownikiem:

Benefit Dobry Start is government program supporting families raising childrens

(komentarzy: 1, ostatni: 04. 03. 2019 - 23:48:32 - Monter) Skomentuj

Śnieżka

(22. 02. 2019) Varovani! Deti bez dozoru budou prodany do cirkusu!
(komentarzy: 2, ostatni: 29. 05. 2019 - 16:28:14 - Monter) Skomentuj

Trzydziestoletnia gwarancja Jansport

(28. 01. 2019)

Kupilem sobie kiedys plecak nikomu nieznanej firmy Jansport, posmialem sie z tego ze z taka nazwa nie wstyd im robic ulotki po angielsku i udawac towar eksportowy, a kilka lat pozniej dowiedzialem sie ze mimo nazwy firma faktycznie jest zagraniczna.

Dziewiec lat pozniej popsul sie zamek blyskawiczny i przypomnialo mi sie o obiecywanej na metce trzydziestoletniej gwarancji. Sklep w ktorym dokonalem zakupu niestety juz nie istnieje, okazalo sie tez, ze Jansport wycofal sie ze sprzedazy w Europie, ale niezrazony napisalem maila i wyslalem laczem transatlantyckim. O dziwo, producent odpisal juz nastepnego dnia - ze teraz ich interesy w Europie reprezentuje firma Eastpak.

Na stronie Eastpaka jest nawet dzial poswiecony gwarancji na terenie Polski, niestety linki prowadzace do formularzy reklamacyjnych prowadza na strone 404, w dodatku w jezyku wroga. Pozostalo napisac maila, odpowiedz dostalem od jeszcze innej firmy - VFE Warranty Allbrands - ale byla po polsku, zawierala adres na ktory nalezy odeslac plecak i dwa formularze do wydrukowania.

Najpierw sugerujemy udać się do sklepu z którego Pan nabył plecak, albowiem wedle naszej informacji wiele sklepów wysyła reklamacje do nas Klientom za darmo. Gdyby to nie było możliwe to proszę wypełnić załączony formularz napraw i włożyć go do plecaka wraz z kopią paragonu oraz wysłać reklamowany produkt na poniższy adres:

VF Polska Distribution Sp. z o.o.
Centrum Napraw w Łodzi
Ul. Rojna 79, 91-134 Łódź

Plecak wrocil naprawiony dwa tygodnie pozniej. Jestem pod wrazeniem.

(komentarzy: 18, ostatni: 13. 09. 2019 - 17:49:31 - ROBERT) Skomentuj

Jak zbudowałem tuntoxa na RISC-V

(01. 11. 2018)

Poszło zaskakująco łatwo, w zasadzie gdyby nie moje niedouczenie w zakresie crosskompilacji, proces nie różniłby się prawie niczym od budowania na x86. Zarówno biblioteka toxcore jak i mój tuntox nie sprawiały problemów po podstawieniu kompilatora na riscv64, największy "problem" był z libsodium która wymagała przełącznika do wyłaczenia optymalizacji w assemblerze:

./configure CC=riscv64-linux-gnu-gcc-8 LD=riscv64-linux-gnu-ld --target=riscv64-linux-gnu --host=x86_64-linux-gnu --disable-asm

Oprócz tego - sprawa była banalnie prosta: odpaliłem Debiana sid w dockerze, zainstalowałem niezbędne narzędzia:

apt install cmake make g++-8-riscv64-linux-gnu

Zbudowałem toxcore:

cmake .. -DCMAKE_C_COMPILER=riscv64-linux-gnu-gcc-8 -DCMAKE_SYSTEM_NAME=Linux -DBUILD_TOXAV=off -DBOOTSTRAP_DAEMON=off -DCMAKE_LINKER=riscv64-linux-gnu-ld -DBUILD_AV_TEST=off -DCMAKE_CXX_COMPILER=riscv64-linux-gnu-g++-8

I samego tuntoxa, podmieniając CC w Makefile. Powstały plik wykonywalny załadowałem do przeglądarkowego emulatora JSLinux, odpaliłem, i bez problemu udało się połączyć z domowej maszyny!

Tylko po co?

(komentarzy: 0) Skomentuj

Błąd unexpected input w R

(24. 09. 2018)

Przygotowuję do uruchomienia w warunkach produkcyjnych pewien skrypt w języku R. Został napisany przez kogoś innego i nie mogłem go uruchomić, pokazywał się następujący błąd:

$ Rscript a.R
Error: unexpected input in "�"
Execution halted

Jedyne znaki spoza zakresu ASCII jakie wykazał grep to apostrofy (lsquo/rsquo), ale po ich zamienieniu na normalne apostrofy nadal nic się nie działo. Koniec końców okazało się, że trzeba było odpalić hex edytor i usunąć pierwsze trzy znaki z pliku tekstowego - BOM UTF8.

(komentarzy: 1, ostatni: 24. 09. 2018 - 19:25:34 - Monter) Skomentuj

OpenWRT oficjalnie na EspressoBin

(01. 08. 2018)

Jakiś czas temu wyszedł fajny SBC na Armie który dobrze powinien się sprawdzać jako router do zastosowań domowych. ESPRESSObin Marvella ma trzy gigabitowe porty ethernetowe, do 2 GB RAM-u, procesor z linii ARMv7 oraz inne dodatki. Przeportowano na niego różne linuxy oraz OpenWRT, niestety ten ostatni podczas moich ostatnich testów trzeba było budować samodzielnie bo opkg nie działało - architektura nie była oficjalnie wspierana. Build niekonecznie chciał zadziałać na moim komputerze więc, z racji ograniczonej ilości czasu na takie zabawy, płytka poszła w kąt.

Dwa dni temu światło dzienne ujrzało OpenWRT v18.06.0, jak się okazało - z obsługą ESPRESSObin dodaną przez naszego rodaka, Tomasza Macieja Nowaka. Opiszę tutaj krótko procedurę przygotowania karty SD oraz uBoota, bo nie znalazłem tego nigdzie indziej w internecie.

Najperw karta SD: ściągasz globalscale-espressobin-ext4-sdcard.img.gz, sha256sums oraz sha256sums.asc stąd, po czym rozpakowujesz oraz kopiujesz na kartę:

$ gpg2 --verify sha256sums.asc # porównaj ze skrótami kluczy na https://openwrt.org/docs/guide-user/security/signatures
$ sha256sum -c --ignore-missing sha256sums
$ gunzip globalscale-espressobin-ext4-sdcard.img.gz
$ sudo dd if=openwrt-mvebu-cortexa53-globalscale-espressobin-ext4-sdcard.img of=/dev/mmcblk0
$ sudo sync

Na karcie SD powstaną dwie partycje, druga z nich ma rozmiar 256 MB i będzie robiła za root. Jeśli, tak jak ja, nie jesteś wytrawnym użytkownikiem OpenWRT i będziesz musiał przetestować kilka pakietów zanim wybierzesz ten właściwy - propnuję ją powiększyć. KDE Partition Manager doskonale daje sobie radę z tym zadaniem.

Następnie włóż kartę do swojego ESPRESSObin. Będziesz potrzebował dwóch kabli: 5.5mm 12V do zasilania oraz Micro USB do połączenia z portem szeregowym. Proponuję najpierw podłączyć Micro USB oraz połączyć się z zasilanym przez niego konweterem USB/Serial:

$ sudo screen /dev/ttyUSB0 115200

Po podłączeniu zasilania, w konsoli powinny pojawić się komunikaty z uBoota, a po paru sekundach - prompt.

Hit any key to stop autoboot: 0
Marvell>>

Sekwencja komend która spowoduje prawidłowe bootowanie się OpenWRT jest następująca:

setenv fdt_name 'armada-3720-espressobin.dtb'
setenv image_name 'Image'
setenv ethact 'neta0'
setenv set_bootargs 'setenv bootargs $console'
setenv bootcmd 'mmc dev 0; ext4load mmc 0:1 $kernel_addr $image_name;ext4load mmc 0:1 $fdt_addr $fdt_name;setenv bootargs $console root=/dev/mmcblk0p2 rw rootwait; booti $kernel_addr - $fdt_addr'
saveenv
run bootcmd

Po kilkunastu sekundach powinno pojawić się coś w stylu:

Please press Enter to activate this console.
...
[  16.551701] mv88e6085 d0032004.mdio-mii:01 lan1: Link is Down

Wciśnij enter i ciesz się najnowszym OpenWRT (niestety, bez przepisu na drinka)

BusyBox v1.28.4 () built-in shell (ash)

_______           ________    __
|    |.-----.-----.-----.| | | |.----.| |_
|  -  || _ | -__|   || | | ||  _||  _|
|_______||  __|_____|__|__||________||__| |____|
|__| W I R E L E S S  F R E E D O M
-----------------------------------------------------
OpenWrt SNAPSHOT, r7705-fec8fe8
-----------------------------------------------------
=== WARNING! =====================================
There is no root password defined on this device!
Use the "passwd" command to set up a new password
in order to prevent unauthorized SSH logins.
--------------------------------------------------
root@OpenWrt:/#
root@OpenWrt:/# opkg update
Downloading http://downloads.openwrt.org/snapshots/targets/mvebu/cortexa53/packages/Packages.gz
Updated list of available packages in /var/opkg-lists/openwrt_core
....
root@OpenWrt:/# opkg install luci
Installing luci (git-18.212.55585-176e246-1) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/snapshots/packages/aarch64_cortex-a53/luci/luci_git-18.212.55585-176e246-1_all.ipk
.....
(komentarzy: 5, ostatni: 06. 08. 2018 - 17:39:22 - Monter) Skomentuj

Test partycji flash w Androidzie

(04. 02. 2018)

Mam telefon który umie wejść do recovery ale uruchamianie systemu kończy się bootloopem, obojętnie co zainstaluję. Pierwsze podejrzenie to padnięty flash, nie znalazłem w internecie gotowca pt. "tak się testuje czy partycja na androidzie ma bad sectory", więc skorzystałem z tego że recovery oferuje dostęp przez adb. Test partycji flash w recovery

Polecam również poczytanie dmesg, czasem wyłapuje błędy sprzętowe.

(komentarzy: 1, ostatni: 04. 02. 2018 - 18:46:29 - 4551) Skomentuj

Kalendarz dni niehandlowych

(24. 01. 2018)

Na podstawie kalendarza Forsal zrobiłem plik ics/ical z dniami w których handel w Polsce jest w tym roku zabroniony, z przypomnieniem w południe dnia poprzedniego.

Plik taki można zaimportować do dowolnego programu na komputerze, komórce bądź dostępnego przez stronę (nextcloud / google calendar). Niektóre programy zamiast pliku wolą URL kalendarza, który jest następujący:

https://gdr.geekhood.net/gdrwpl/heavy/zakaz_handlu_uid.ics

Ewentualne błędy proszę zgłaszać w komentarzu lub na gdr@gdr.name, wydarzenia były dodawane ręcznie. (podgląd). Polecany program na Androida.

(komentarzy: 2, ostatni: 01. 03. 2018 - 09:04:33 - Morrs) Skomentuj

Świetlicki o wszechrowerzystach

(18. 01. 2018)

"O, Świetlicki cię cytuje" - usłyszałem o tym fragmencie wywiadu.

Na szczęście od trzech lat mieszkam w dzielnicy, której biegacze nie są w stanie sparaliżować. Niby tłoczno, bo przychodzą wycieczki, ale to inne wycieczki niż w centrum. Problemy centrum mnie już nie dotyczą. Ale biegacze przynajmniej bywają ludzcy. Naprawdę nieludzcy są rowerzyści.
WP: Jeszcze gorsi od biegaczy?
O wiele gorsi. Widziałem ostatnio rowerzystę, który wrzeszczał na pieszego jak jakiś nadczłowiek. Obawiam się, że wśród rowerzystów rodzi się faszyzm. Ostrzegam przed rowerzystami. Antysemici powinni się dowiedzieć, że cykliści są dużo groźniejsi niż Żydzi. Kiedyś słuchałem wywiadu z liderem krakowskich rowerzystów. On mówił jak jakiś… No, może nie jak Mussolini, to by była przesada, ale na pewno jak jakiś pomniejszy dyktator. W każdym razie – chcą przejąć polskie ulice.

(wywiad w WP, mirror tutaj)

(komentarzy: 4, ostatni: 24. 01. 2018 - 13:59:28 - GDR!) Skomentuj

mBank walczy z terroryzmem, cz. 2

(02. 01. 2018)

mBank wytłumaczył dlaczego tak traktuje mojego klienta odpowiedział czy mogę się spodziewać więcej takich akcji w następujący sposób:

Dzień dobry,

pana rachunek uznaliśmy kwotą (...) dolarów amerykańskich dnia (...) 12 2017 . Numer ref przelewu (...) . Jeżeli ma Pan dokument z pytaniami do zleceniodawcy proszę przesłać kopię i złożyć reklamację.

Pozdrawiam

Małgorzata (...)

Specjalista

Czyli nie wytłumaczył. I klasyczna zagrywka "wyślij nam dokumenty które wysłałeś już trzy razy, a które dodatkowo sami wystawiliśmy". Swoją drogą, Google stosuje taką samą taktykę przy wysyłaniu informacji o pogwałceniu praw autorskich GPL.

(komentarzy: 1, ostatni: 03. 01. 2018 - 01:09:56 - Monter) Skomentuj

Jak mBank walczy z terroryzmem

(18. 12. 2017)

Spytałem dziś klienta dlaczego nie zapłacił mi jeszcze za fakturę, w końcu trzeba nagotować bigosu, a kapusta z nieba przecież nie spadnie. Klient powiedział że zapłacił i to jeszcze w listopadzie, ale mój bank bohatersko broniąc mnie przed terroryzmem nie chce puścić przelewu i zadał mu taki zestaw miłych pytań:

PLEASE PROVIDE, IN COMPLETE DETAIL, THE
FULL NAME AND ADDRESS imie nazwisko, DATE AND PLACE
OF BIRTH, CITIZENSHIP/NATIONALITY, A DETAILED
PURPOSE OF PAYMENT, CONFIRM NO CONNECTION TO THE
SYRIAN GOVERNMENT

Złożyłem reklamację w której proszę o 1) podanie statusu przelewu, 2) dlaczego mój klient został potraktowany w ten sposób i 3) czy mam się spodziewać dalszych incydentów tego typu. Reklamacja ma być rozpatrzona już zdecydowanie po karnawale, więc w tym roku bigosu nie będzie.

Mam nadzieję że odpowiedzialni za to już niedługo zostaną zastąpieni prostym skryptem shellowym, a właściwie programem w c++, a cała sytuacja przypomniała mi dlaczego warto 1% podatku przekazać na Fundację Panoptykon.

(komentarzy: 4, ostatni: 22. 12. 2017 - 11:13:37 - GDR!) Skomentuj

Starsze artykuly ->

URL encoded in QR Code Statystyki:

Email
Comments