Strona domowa GDR!a Tor Hidden Service

V 3.8Wróciłem

(20. 07. 2021)

Strona wróciła po pożarze OVH w marcu. Dane ze spalonej serwerowni miałem bezpiecznie skopiowane w innym kraju, ale mój plan disaster recovery zakładał że w razie awarii przeniosę szybko adresy IP na nowe serwery i tam odtworzę dane. Postawienie nowej maszyny na którą można było przenieść adresy zajęło OVH trzy tygodnie, do tego czasu klienci byli dawno zmigrowani gdzie indziej. Więc zamiast szybkiego i czystego disaster recovery, miałem tydzień z piekła rodem z ogarnianiem zmian DNS w prawie dwóch setkach domen.

Do tego, OVH robiło jakieś dziwne ruchy finansowo, więc postanowiłem tam już nie wracać. Dali zadośćuczynienie w kwocie X zł (w formie kredytu na koncie). Potem przez dwa miesiące pobierali mi z karty część opłaty za spalony sprzęt oraz licencje na oprogramowanie które na nim działało, tak, jakby nadal działał. Powiedzmy, że wyniosło to Y zł. Po którymś tam kontakcie z supportem udało się zatrzymać opłaty i niby zwrócili mi Y zł. Tylko że saldo na koncie zamiast X+Y zł wynosiło X-Y zł. Do tej pory nie udało mi się tego wyjaśnić.

Po tym wszystkim nie chciało mi się bawić jeszcze w odtwarzanie tej strony, myślałem o tym żeby zostawić ją w stanie niedziałającym. Ale wróciła, trzeba wykorzystać to X-Y zł, więc wziąłem od OVH najmniejszą "instancję public cloud" na którą da się przenieść IP i tam odtworzyłem stronę.

Jebać tą firmę, pożar może się zdarzyć każdemu, ale wykorzystywanie zamieszania żeby się nakraść to dla mnie trochę za dużo.

(komentarzy: 3, ostatni: 14. 10. 2021 - 20:23:44 - Monter) Skomentuj

Nowe technologie w renowacji zabytków

(15. 12. 2019)

Udało mi się zrobić tytuł wpisu jak tytuł odtwórczej pracy magisterskiej która jednak dzięki wytrwałości studenta została oceniona pozytywnie. Chodzi o to, że mam stuletnie drzwi które się trochę rozlazły czy to od czasu, czy od wilgoci, i wzdłuż deseczek z których się składają porobiły się szpary zbyt szerokie by zakryć farbą. Duża część szpar jest w bezpośredniej okolicy frezów i ciężko tam sięgnąć palcem czy jakimś narzędziem żeby w miarę równo nałożyć kit. Wygląda to z grubsza tak:

Białe drzwi z wiocznymi szparami

Pomyślałem że przydałaby się jakaś miniaturka pistoletu do silikonu czy też tego na gorący klej. Odpowiedź przyszła w postaci promocji w Lidlu: 3D pen. Załadowałem biały filament PLA i zacząłem wypełniać. Z daleka wyszło nieźle, zdjęcie zrobione jeszcze przed pomalowaniem biała farbą:

Białe drzwi z zaklejonymi szparami

Z bliska są mankamenty, z racji nierównej przestrzeni wewnątrz dziur - choćbym przesuwał pena z maszynową precyzją - tworzą się bloby. W mniej widocznych miejscach można to olać, w bardziej widocznych próbowałem następujących metod:

Wygładzanie rozgrzanym czubkiem 3D pena. Strasznie upierdliwe i powoli idzie.

Zainspirowane kompresją video zaklejanie dwuprzebiegowe. Najpierw zaklejałem szczelinę byle jak, aż bloby sięgały gdzieś 1-2mm pod powierzchnię, a potem robiłem drugie przejście już na bardziej przewidywalnej powierzchni. Dawało radę, upierdliwe i ciągle dalekie od idealnego efektu.

Nie chciało mi się próbować, ale przychodzą mi do głowy jeszcze takie metody: wyrównywanie lutownicą nastawioną na niską temperaturę typu 160 stopni i wyrównywanie dremlem z wąską końcówką szlifującą. Ale nawet bez perfekcji, efekt jest znacznie lepszy niż dziury albo zalepione kitem wszystko w około. I nieudane próby można dość łatwo wydłubać, plastik w przeciwieństwie do kitu trzyma się razem.

(komentarzy: 4, ostatni: 15. 12. 2019 - 20:49:26 - GDR!) Skomentuj

ZFS on Linux 0.8 native encryption

(23. 10. 2019)

The option names changed since this nice howto has been posted, and it doesn't seem to be documented, so here's how to do it in 0.8:

zpool set feature@encryption=enabled tank
head -c 32 /dev/random >/root/key
zfs create -o encryption=aes-256-gcm -o keyformat=raw -o keylocation=file:///root/key tank/encrypted

Edit 2019-11-18: The above is not enough to have ZFS auto-mount the filesystem after reboot, at least not on CentOS 8. Here's the systemd unit file which makes it work (don't forget to systemctl enable zfs-load-key.service):

[root@db ~]# cat /etc/systemd/system/zfs-load-key.service
[Unit]
Description=Load ZFS keys
Documentation=man:zfs(8)
DefaultDependencies=no
After=systemd-udev-settle.service
After=zfs-import.target
After=systemd-remount-fs.service
Before=zfs-mount.service

[Service]
Type=oneshot
RemainAfterExit=yes
ExecStart=/sbin/zfs load-key -a

[Install]
WantedBy=zfs.target
(komentarzy: 0) Skomentuj

Korespondencja bankowa 2019

(09. 10. 2019)

Sześć lat temu pisałem o szyfrowaniu korespondencji otrzymywanej od banków. Od tej pory trochę się pozmieniało: powszechnie używa się certyfikatów LetsEncrypt, EFF zaczął promować używanie TLS między serwerami. Ja z kolei przestałem używać Thunderbirda i, co za tym idzie, przestałem aktywnie rozwijać dodatek Paranoia.

Ponieważ dodatek nie chce umrzeć i tym razem wskrzesili go sami użytkownicy, musiałem potestować ich zmiany i zrobić release. Okazuje się, że miałem problem ze znalezieniem niezaszyfrowanego maila! Żaden z banków który wysyła mi maile nie wysyła ich już czystym tekstem, mBank nadal wysyła za pośrednictwem Onetu ale chociaż szyfruje połączenie, nawet najdrobniejsze sklepy internetowe i sprzedawcy z Allegro mieli szyfrowane połączenia.

Nadal jest wiele do zrobienia, na pewno większość z tych połączeń jest podatna ma downgrade czy mitm, ale cieszy to, że są odporne na pasywne nagrywanie ruchu sieciowego.

(komentarzy: 1, ostatni: 21. 09. 2023 - 13:19:01 - GDR!) Skomentuj

System do routera x86

(14. 05. 2019)

Napisałem tekst o trudnej sztuce kompromisu.

(komentarzy: 5, ostatni: 22. 05. 2019 - 09:14:59 - GDR!) Skomentuj

Ile to rdzeni?

(08. 05. 2019)

Marketing po chińsku.

Opakowanie komputera z napisem QUAL CORE

(komentarzy: 4, ostatni: 12. 05. 2019 - 09:43:53 - GDR!) Skomentuj

Tak było

(24. 04. 2019) Brak doładowań energii
(komentarzy: 1, ostatni: 14. 05. 2019 - 11:01:18 - Monter) Skomentuj

Alior światowo

(04. 03. 2019)

Alior od dziś wymusza używanie swojego nowego serwisu transakcyjnego, zalogowanie się wymagało ode mnie wizyty w oddziale, udało się i BYŁO WARTO bo powiało wielkim światem - serwis wyświetla się u mnie po angielsku, i nie da się tego zmienić :D Główna część serwisu jest OK, ale mniej używane elementy dali chyba do tłumaczenia praktykantowi ze słownikiem:

Benefit Dobry Start is government program supporting families raising childrens

(komentarzy: 1, ostatni: 04. 03. 2019 - 23:48:32 - Monter) Skomentuj

Śnieżka

(22. 02. 2019) Varovani! Deti bez dozoru budou prodany do cirkusu!
(komentarzy: 2, ostatni: 29. 05. 2019 - 16:28:14 - Monter) Skomentuj

Trzydziestoletnia gwarancja Jansport

(28. 01. 2019)

Kupilem sobie kiedys plecak nikomu nieznanej firmy Jansport, posmialem sie z tego ze z taka nazwa nie wstyd im robic ulotki po angielsku i udawac towar eksportowy, a kilka lat pozniej dowiedzialem sie ze mimo nazwy firma faktycznie jest zagraniczna.

Dziewiec lat pozniej popsul sie zamek blyskawiczny i przypomnialo mi sie o obiecywanej na metce trzydziestoletniej gwarancji. Sklep w ktorym dokonalem zakupu niestety juz nie istnieje, okazalo sie tez, ze Jansport wycofal sie ze sprzedazy w Europie, ale niezrazony napisalem maila i wyslalem laczem transatlantyckim. O dziwo, producent odpisal juz nastepnego dnia - ze teraz ich interesy w Europie reprezentuje firma Eastpak.

Na stronie Eastpaka jest nawet dzial poswiecony gwarancji na terenie Polski, niestety linki prowadzace do formularzy reklamacyjnych prowadza na strone 404, w dodatku w jezyku wroga. Pozostalo napisac maila, odpowiedz dostalem od jeszcze innej firmy - VFE Warranty Allbrands - ale byla po polsku, zawierala adres na ktory nalezy odeslac plecak i dwa formularze do wydrukowania.

Najpierw sugerujemy udać się do sklepu z którego Pan nabył plecak, albowiem wedle naszej informacji wiele sklepów wysyła reklamacje do nas Klientom za darmo. Gdyby to nie było możliwe to proszę wypełnić załączony formularz napraw i włożyć go do plecaka wraz z kopią paragonu oraz wysłać reklamowany produkt na poniższy adres:

VF Polska Distribution Sp. z o.o.
Centrum Napraw w Łodzi
Ul. Rojna 79, 91-134 Łódź

Plecak wrocil naprawiony dwa tygodnie pozniej. Jestem pod wrazeniem.

(komentarzy: 35, ostatni: 15. 02. 2024 - 12:50:21 - Piotrek) Skomentuj

Jak zbudowałem tuntoxa na RISC-V

(01. 11. 2018)

Poszło zaskakująco łatwo, w zasadzie gdyby nie moje niedouczenie w zakresie crosskompilacji, proces nie różniłby się prawie niczym od budowania na x86. Zarówno biblioteka toxcore jak i mój tuntox nie sprawiały problemów po podstawieniu kompilatora na riscv64, największy "problem" był z libsodium która wymagała przełącznika do wyłaczenia optymalizacji w assemblerze:

./configure CC=riscv64-linux-gnu-gcc-8 LD=riscv64-linux-gnu-ld --target=riscv64-linux-gnu --host=x86_64-linux-gnu --disable-asm

Oprócz tego - sprawa była banalnie prosta: odpaliłem Debiana sid w dockerze, zainstalowałem niezbędne narzędzia:

apt install cmake make g++-8-riscv64-linux-gnu

Zbudowałem toxcore:

cmake .. -DCMAKE_C_COMPILER=riscv64-linux-gnu-gcc-8 -DCMAKE_SYSTEM_NAME=Linux -DBUILD_TOXAV=off -DBOOTSTRAP_DAEMON=off -DCMAKE_LINKER=riscv64-linux-gnu-ld -DBUILD_AV_TEST=off -DCMAKE_CXX_COMPILER=riscv64-linux-gnu-g++-8

I samego tuntoxa, podmieniając CC w Makefile. Powstały plik wykonywalny załadowałem do przeglądarkowego emulatora JSLinux, odpaliłem, i bez problemu udało się połączyć z domowej maszyny!

Tylko po co?

(komentarzy: 0) Skomentuj

Błąd unexpected input w R

(24. 09. 2018)

Przygotowuję do uruchomienia w warunkach produkcyjnych pewien skrypt w języku R. Został napisany przez kogoś innego i nie mogłem go uruchomić, pokazywał się następujący błąd:

$ Rscript a.R
Error: unexpected input in "�"
Execution halted

Jedyne znaki spoza zakresu ASCII jakie wykazał grep to apostrofy (lsquo/rsquo), ale po ich zamienieniu na normalne apostrofy nadal nic się nie działo. Koniec końców okazało się, że trzeba było odpalić hex edytor i usunąć pierwsze trzy znaki z pliku tekstowego - BOM UTF8.

(komentarzy: 2, ostatni: 20. 03. 2022 - 22:11:41 - wouqc11spg) Skomentuj

OpenWRT oficjalnie na EspressoBin

(01. 08. 2018)

Jakiś czas temu wyszedł fajny SBC na Armie który dobrze powinien się sprawdzać jako router do zastosowań domowych. ESPRESSObin Marvella ma trzy gigabitowe porty ethernetowe, do 2 GB RAM-u, procesor z linii ARMv7 oraz inne dodatki. Przeportowano na niego różne linuxy oraz OpenWRT, niestety ten ostatni podczas moich ostatnich testów trzeba było budować samodzielnie bo opkg nie działało - architektura nie była oficjalnie wspierana. Build niekonecznie chciał zadziałać na moim komputerze więc, z racji ograniczonej ilości czasu na takie zabawy, płytka poszła w kąt.

Dwa dni temu światło dzienne ujrzało OpenWRT v18.06.0, jak się okazało - z obsługą ESPRESSObin dodaną przez naszego rodaka, Tomasza Macieja Nowaka. Opiszę tutaj krótko procedurę przygotowania karty SD oraz uBoota, bo nie znalazłem tego nigdzie indziej w internecie.

Najperw karta SD: ściągasz globalscale-espressobin-ext4-sdcard.img.gz, sha256sums oraz sha256sums.asc stąd, po czym rozpakowujesz oraz kopiujesz na kartę:

$ gpg2 --verify sha256sums.asc # porównaj ze skrótami kluczy na https://openwrt.org/docs/guide-user/security/signatures
$ sha256sum -c --ignore-missing sha256sums
$ gunzip globalscale-espressobin-ext4-sdcard.img.gz
$ sudo dd if=openwrt-mvebu-cortexa53-globalscale-espressobin-ext4-sdcard.img of=/dev/mmcblk0
$ sudo sync

Na karcie SD powstaną dwie partycje, druga z nich ma rozmiar 256 MB i będzie robiła za root. Jeśli, tak jak ja, nie jesteś wytrawnym użytkownikiem OpenWRT i będziesz musiał przetestować kilka pakietów zanim wybierzesz ten właściwy - propnuję ją powiększyć. KDE Partition Manager doskonale daje sobie radę z tym zadaniem.

Następnie włóż kartę do swojego ESPRESSObin. Będziesz potrzebował dwóch kabli: 5.5mm 12V do zasilania oraz Micro USB do połączenia z portem szeregowym. Proponuję najpierw podłączyć Micro USB oraz połączyć się z zasilanym przez niego konweterem USB/Serial:

$ sudo screen /dev/ttyUSB0 115200

Po podłączeniu zasilania, w konsoli powinny pojawić się komunikaty z uBoota, a po paru sekundach - prompt.

Hit any key to stop autoboot: 0
Marvell>>

Sekwencja komend która spowoduje prawidłowe bootowanie się OpenWRT jest następująca:

setenv fdt_name 'armada-3720-espressobin.dtb'
setenv image_name 'Image'
setenv ethact 'neta0'
setenv set_bootargs 'setenv bootargs $console'
setenv bootcmd 'mmc dev 0; ext4load mmc 0:1 $kernel_addr $image_name;ext4load mmc 0:1 $fdt_addr $fdt_name;setenv bootargs $console root=/dev/mmcblk0p2 rw rootwait; booti $kernel_addr - $fdt_addr'
saveenv
run bootcmd

Po kilkunastu sekundach powinno pojawić się coś w stylu:

Please press Enter to activate this console.
...
[  16.551701] mv88e6085 d0032004.mdio-mii:01 lan1: Link is Down

Wciśnij enter i ciesz się najnowszym OpenWRT (niestety, bez przepisu na drinka)

BusyBox v1.28.4 () built-in shell (ash)

_______           ________    __
|    |.-----.-----.-----.| | | |.----.| |_
|  -  || _ | -__|   || | | ||  _||  _|
|_______||  __|_____|__|__||________||__| |____|
|__| W I R E L E S S  F R E E D O M
-----------------------------------------------------
OpenWrt SNAPSHOT, r7705-fec8fe8
-----------------------------------------------------
=== WARNING! =====================================
There is no root password defined on this device!
Use the "passwd" command to set up a new password
in order to prevent unauthorized SSH logins.
--------------------------------------------------
root@OpenWrt:/#
root@OpenWrt:/# opkg update
Downloading http://downloads.openwrt.org/snapshots/targets/mvebu/cortexa53/packages/Packages.gz
Updated list of available packages in /var/opkg-lists/openwrt_core
....
root@OpenWrt:/# opkg install luci
Installing luci (git-18.212.55585-176e246-1) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/snapshots/packages/aarch64_cortex-a53/luci/luci_git-18.212.55585-176e246-1_all.ipk
.....
(komentarzy: 5, ostatni: 06. 08. 2018 - 17:39:22 - Monter) Skomentuj

Test partycji flash w Androidzie

(04. 02. 2018)

Mam telefon który umie wejść do recovery ale uruchamianie systemu kończy się bootloopem, obojętnie co zainstaluję. Pierwsze podejrzenie to padnięty flash, nie znalazłem w internecie gotowca pt. "tak się testuje czy partycja na androidzie ma bad sectory", więc skorzystałem z tego że recovery oferuje dostęp przez adb. Test partycji flash w recovery

Polecam również poczytanie dmesg, czasem wyłapuje błędy sprzętowe.

(komentarzy: 1, ostatni: 04. 02. 2018 - 18:46:29 - 4551) Skomentuj

Kalendarz dni niehandlowych

(24. 01. 2018)

Na podstawie kalendarza Forsal zrobiłem plik ics/ical z dniami w których handel w Polsce jest w tym roku zabroniony, z przypomnieniem w południe dnia poprzedniego.

Plik taki można zaimportować do dowolnego programu na komputerze, komórce bądź dostępnego przez stronę (nextcloud / google calendar). Niektóre programy zamiast pliku wolą URL kalendarza, który jest następujący:

https://gdr.geekhood.net/gdrwpl/heavy/zakaz_handlu_uid.ics

Ewentualne błędy proszę zgłaszać w komentarzu lub na gdr@gdr.name, wydarzenia były dodawane ręcznie. (podgląd). Polecany program na Androida.

(komentarzy: 2, ostatni: 01. 03. 2018 - 09:04:33 - Morrs) Skomentuj

Starsze artykuly ->

URL encoded in QR Code Statystyki:

Email
Comments